Materijali za nastavu matematike u osnovnoj školi |
|
USKLAĐENO SA ŠKOLOM ZA ŽIVOT
7. razred
Cjeline:
*Napomena:
Udžbenik Petica+ 7
Ovdje možete naći udžbenike iz matematike Petica+, za 5., 6., 7. i 8. razred. Klikom na odgovarajući razred,
naći ćete udžbenike za taj razred. U njima možete naći pojašnjenja u vezi gradiva koje vam nije jasno, kao i
zadatke za vježbu.
Napomena: U ovim je udžbenicima gradivo raspoređeno po razredima u skladu s nekadašnjim programom koji je vrijedio prije uvođenja kurikuluma odnosno Škole za život.
tip: link na vanjske stranice
Materijali za 5.-8. razred
Skrećem Vam pažnju da još zgodnih materijala za 7. razred možete naći među zajedničkim materijalima za 5.-8. razred.
0. Gradivo prijašnjih razredaPonavljanje na početku 7. razreda Ponavljanje na početku 7. razreda - prezentacijaPonavljanje na početku 7. razreda - priprema i zadaci za DZ Ponavljanje na početku 7. razreda - zabavni dodatak za DZ
Napomena: U ovom materijalu ima zadataka iz gradiva koje se (po Školi za život) više ne radi prije 7. razreda, pa se niti ne bi trebalo pojavljivati u ponavljanju na početku 7. razreda.
Radi se o cjelini "Racionalni brojevi"; u 6. razredu se obrađuje samo skup Q+. Prije upotrebe u razredu, prilagoditi!
tipovi datoteka: pps, ppt, ppt
Pjesmica "Decimalna točka" Pjesmica "Decimalna točka" - za panoPjesmica "Decimalna točka" - zadatak
Pjesmica o decimalnim brojevima i operacijama s njima. Ovdje možete naći verziju za pano i verziju za zadaću (za ponavljanje).
tip datoteke: pdf
Podsjetnici Podsjetnik - razlomciPodsjetnik - razlomci - verzija 2 Podsjetnik - decimalni brojevi Podsjetnik - cijeli brojevi
Materijal namijenjen učenicima koji su zaboravili osnovne stvari vezane uz razlomke, decimalne i / ili cijele brojeve. Naravno, mnoge ćemo stvari u vezi njih ponoviti na početku školske godine, ali je pitanje koliko detaljno, a i neke se stvari i nakon ponavljanja s vremenom ponovo zaborave.
tip datoteka: pdf, pdf, pdf
Mjerne jedinice za duljinu i površinu - preračunavanje (DECIMALNI brojevi)
Mjerne jedinice za duljinu i mjerne jedinice za površinu (kvadratne mjerne jedinice) - listići sa zadacima iz preračunavanja (decimalni brojevi). Na nekim listićima su zadaci za postepenije ponavljanje - kreće se s mjernim jedinicama za duljinu, s tim da se u prvom zadatku preračunava samo iz veće u manju, u drugom samo iz manje u veću mjernu jedinicu, a u trećem miješano, a nakon toga isto tako i za kvadratne mjerne jedinice. Na drugim listićima su zadaci za brzisnko ponavljanje - opet se kreće s mjernim jedinicama za duljinu, s tim da su odmah u prvom zadatku izmiješani zadaci u kojima se preračunava iz veće u manju i iz manje u veću mjernu jedinicu, a nakon toga isto tako za površinu.
tip datoteke: pdf
Maštoviti učenici matematičari
Ovdje možete vidjeti zadatke koje su na početku šk.g. 2014./15. smislili moji maštoviti šestaši i sedmaši.
tip datoteke: pdf
Racionalni brojevi (1. cjelina)
Podsjetnici Podsjetnik - razlomciPodsjetnik - decimalni brojevi Podsjetnik - cijeli brojevi
Osnove koje treba znati da bi se moglo savladati gradivo ove cjeline, tj. da bismo uspješno računali i s negativnim razlomcima, negativnim decimalnim brojevima...
tip datoteka: pdf, pdf, pdf
Pretvaranje racionalnih brojeva iz jednog oblika u drugi - objašnjenja
U ovom materijalu možete naći detaljna objašnjenja kako decimalni broj pretvaramo u razlomak i razlomak u decimalni broj, kako mješoviti broj pretvaramo u razlomak i razlomak u mješoviti broj itd. (sve ostale kombinacije u skupu Q). Ovdje su ujedno i zadaci za vježbu. Materijal je prvenstveno namijenjen svima onima koji u bespućima Interneta tragaju za odgovorima na navedena pitanja.
tip datoteke: pdf
Pretvaranje racionalnih brojeva iz jednog oblika u drugi - zadaci
Na početku cjeline "Racionalni brojevi" trebali bismo dobro uvježbati kako racionalne brojeve pretvaramo iz jednog oblika u drugi (mnoge su se stvari zaboravile, a neke možda i nismo dovoljno razjasnili, povezali...). Ako u Vašim udžbenicima nemate za to prikladne zadatke, zadaću možete zadavati iz ovog materijala...
tip datoteke: pdf
Pretvaranje razlomka u: prirodni, mješoviti i decimalni broj - plakati A4 za pano
Ovo su plakatići A4 formata koji podsjećaju kako se razlomak pretvara u prirodni, mješoviti i decimalni broj.
tip datoteke: pdf
Decimalni zapis racionalnog broja - radni list
Ovo je radni list za naprednije učenike. Kad ponavljamo i proširujemo znanje o pretvaranju razlomka u decimalni broj, ovaj radni list možemo koristiti za otkrivanje veze između prostih faktora nazivnika razlomka i vrste decimalnog zapisa (je li konačni, čisto periodični beskonačni ili mješovito periodični beskonačni decimalni zapis). Ujedno, radni list se može iskoristiti za (neobaveznu?) zadaću kroz koju će bolji učenici otkriti ove detalje, a na početku idućeg sata, diskutirajući s učiteljem, utvrditi. Može se koristiti i na dodatnoj nastavi. Hvala kolegici Nikolini Klišmanić što mi je poslala ovaj materijal i dozolila da ga objavim na webu.
tip datoteke: pdf
Memory - Decimalni zapis razlomka
Ovo je Power Point prezentacija pomoću koje možemo provjeriti kako nam ide pretvaranje razlomaka u (konačne) decimalne brojeve i beskonačne periodičke decimalne brojeve - mentalno i/ili pisanim postupkom. Autorica prezentacije: Božica Borbaš. Najtoplije zahvaljujem kolegici Borbaš na slanju prezentacije i na dozvoli da ju objavim na svojim web stranicama.
tip datoteke: pptx
Racionalni brojevi - brojevni pravac i uspoređivanje - DZ
Ovo su zadaci koje dajem svojim učenicima za domaću zadaću kad krenemo na smještanje racionalnih brojeva na brojevni pravac.
tip datoteke: pdf
Racionalni brojevi na brojevnom pravcu - sketchpad datoteka
vo je Sketchpad datoteka koju možete iskoristiti da biste učenicima zorno predočili kako negativne mješovite brojeve i neprave razlomke smještamo na brojevni pravac. Kreće se od pozitivnih mješovitih brojeva, te se prelazi na suprotan broj i izvlači zaključak o smještanju bilo kojeg negativnog broja.
tip datoteke: gsp
Racionalni brojevi na brojevnom pravcu - prezentacija
Ovo je PPT prezentacija koja na nekoliko primjera prikazuje kako racionalne brojeve smještamo na brojevni pravac. Pogodna za samoučenje. Najtoplije zahvaljujem kolegici Meliti Mesarić na dopuštenju da prezentaciju stavim na ove web stranice.
tip datoteke: pps
Apleti za vježbanje - racionalni brojevi
Ovo su apleti (autor: Damir Belavić) pomoću kojih možete isprobati svoju uspješnost u smještanju racionalnih brojeva na brojevni pravac, uspoređivanju racionalnih brojeva, te zbrajanju i oduzimanju racionalnih brojeva.
tip: linkovi na vanjske stranice
Crtanje brojevnog pravca u Power Pointu - brzo i jednostavno
Ovo je link na stranicu na kojoj možete pojašnjenja kako u Power Pointu brzo i lako nacrtati brojevni pravac.
objava: studeni 2014.
Zbrajanje i oduzimanje racionalnih brojeva - zadaci za DZ i SPAJALICA
Zadaci za zadaću iz zbrajanja i oduzimanja racionalnih brojeva. Nakon što riješimo zadatke, u spajalici spajanjem odgovarajućih točaka dobivamo zgodnu sličicu.
tip datoteke: pdf
Film o potencijama broja 10
Ovo je film o potencijama broja 10 kojeg možemo pokazati kad krećemo učiti potencije broja 10, bilo s pozitivnim, bilo s negativnim eksponentom (u 7. razredu s negativnim!) - da bismo kod učenika stvorili osjećaj o tome kako se (neki) jako veliki
ili pak jako mali brojevi, koristeći potencije, mogu zapisati kratkim zapisom.
U filmu se prikazuje što vidimo kad Zemlju
gledamo s visine 1 metar (100 m), a
zatim se kamera počne udaljavati, pa imamo pogled s 101
, 102 itd. do 1024
metara. Nakon toga se ponovo vraćamo na početak, na visinu 100
metara, a zatim krećemo prema objektu snimanja (ruci čovjeka) pa imamo pogled s
udaljenosti 10-1 , 10-2
itd. do 10-15 metara.
objava na ovoj stranici: ožujak 2024.
Potencije broja 10 - igra - Spoji parove
Zgodna igrica sa Wordwall. Vjerujem da će se i vama svidjeti.
tip: link na vanjske stranice
The Scale of the Universe 2
Jako zgodna interaktivna aplikacija koja prikazuje "stvari" različitih veličina, od mikroskopskih do makroskopskih.
tip: link
Projekt - križaljka - racionalni brojevi
Jako zgodan radni list koji možemo iskoristiti za odradu projekta s učenicima vezanu uz gradivo o racionalnim brojevima. Autorica: kolegica Karolina Rastić. Najtoplije zahvaljujem autorici materijala na slanju materijala i dozvoli da materijal objavim na svojim web stranicama.
tip datoteke: pdf
Obnovljivi izvori energije
Ovo su radni listovi koje možemo koristiti za ponavljanje gradiva cjelina Trokut, Cijeli brojevi i Racionalni brojevi, a posebno su prigodni uz Dan planeta Zemlje. Učenici nakon rješavanja zadataka dobivaju odgovor na pitanje koji su obnovljivi izvori energije. Najtoplije zahvaljujem kolegici Mariji Depikolozvane na dopuštenju da ovaj zgodan materijal objavim na svojim web stranicama.
tip datoteke: pdf
Linearne jednadžbe s jednom nepoznanicom (u skupu Q) - 2. cjelina
Nastava na daljinu (NND) - 2020. godina!
Ovi su materijali nastali prilagođavanjem mojih ostalih materijala (koje također možete naći na ovim web stranicama)
Nastavi na daljinu za vrijeme haranja koronavirusa -
početkom 2020. g. U stare materijale su unešene manje izmjene, npr. dodane upute što prepisati u bilježnicu i sl.
Algebarski izrazi
Nedostaje prilagodba prezentacije "Algebarski izrazi" na NND; nisam stigla. Ako je netko prilagodio tome što da djeca točno prepišu i sl., možete poslati...
Jednostavni agebarski izrazi - zadaci za vježbu + SPAJALICA ( doc, 47 KB )
Rješavanje jednadžbi
Nedostaje prilagodba prezentacije "Rješavanje jednadžbi oblika ax = b" na NND; nisam stigla. Ako je netko prilagodio tome što da djeca točno prepišu i sl., možete poslati... Što je tolerancija - 1. dio - zadaci za vježbu ( doc, 81 KB )
Rješavanje jednadžbi 2 - Nepoznanice na lijevoj, a poznanice na desnoj strani ( pps, 925 KB )
Prebacivanje pribrojnika na drugu stranu jednakosti ( pps, 482 KB )
Rjesavanje jednadžbi 3 - Prebacivanje pribrojnika s jedne strane jednadžbe na drugu (pps, 482 KB)
Što je tolerancija - 2. dio - zadaci za vježbu ( doc, 137 KB )
Rješavanje jednadžbi 4 - Jednadžbe sa zagradama ( pps, 733 KB )
Rješavanje jednadžbi 5 - 1. dio - Jednadžbe s razlomcima ( pps, 1.306 KB )
Rješavanje jednadžbi 5 - 2. dio - Jednadžbe s mješovitim i decimalnim brojevima ( pps, 664 KB )
Rješavanje jednadžbi 6 - Jednadžbe s razlomcima i zagradama ( pps, 616 KB )
Problemski zadaci - 1. dio - Zadaci s brojevima ( pps, 850 KB )
Problemski zadaci - 2. dio - Životni zadaci ( pps, 1.301 KB )
Problemski zadaci - 3. dio - Geometrijski zadaci ( pps, 791 KB )
Problemski zadaci - 4. dio - Složeniji zadaci ( pps, 847 KB )
objava: travanj-svibanj 2020. uputa kako izmijeniti pps datoteku
2.1. Materijali za samoučenje - PPT prezentacije koje objašnjavaju gradivo cijele ove cjeline (srpanj 2008.)Ovo su PPT prezentacije namjenjene za samoučenje gradiva ove cjeline. Koristiti ih mogu svi oni koji iz bilo kojeg razloga nisu savladali kako se rješavaju jednadžbe - bilo osnovni tipovi, složeniji ili probemski zadaci. Posebno bih ih preporučila onim učenicima koji zbog bolesti ili drugih razloga nisu bili prisutni na satovima obrade (pa su propustili objašnjenja učitelja), onima koji su bili na satovima ali su zaboravili detalje... i jednostavno svima onima koji iz bilo kojih razloga imaju problema sa rješavanjem jednadžbi. Također ih mogu koristiti i učitelji kao podsjetnike na to koje sve detalje ovdje trebamo razjasniti ili kao izvor zadataka. Algebarski izrazi ( pps, 2.533 MB )
Rješavanje jednadžbi oblika ax=b ( pps, 1.116 MB )
Rješavanje jednadžbi (bez prebacivanja pribrojnika s jedne strane na drugu) ( pps, 847 KB )
Rješavanje jednadžbi (s prebacivanjem) ( pps, 769 KB )
Rješavanje jednadžbi sa zagradama ( pps, 674 KB )
Rješavanje jednadžbi s razlomcima ( pps, 1.972 MB )
Rješavanje jednadžbi sa zagradama i razlomcima ( pps, 666 KB )
Rješavanje složenijih jednadžbi s razlomcima ( pps, 867 KB )
Tekstualni (problemski) zadaci ( pps, 2.515 MB )
sve prezentacije zajedno ( zip, 838 KB )
uputa kako izmijeniti pps datoteku
Rješavanje jednadžbi oblika ax=b - na albanskom jeziku
Svakako je zanimljivo vidjeti kako materijal nastao na hrvatskom jeziku, izgleda na albanskom. :-) Najtoplije zahvaljujem kolegi Ramizu Iljazi što je poželio prevesti prezentaciju o rješavanju jedadžbi oblika ax=b na albanski jezik i što mi je poslao taj prijevod.
tip datoteke: pps
2.2. Ostali materijali za ovu cjelinu:
Jednadžbe koje rješavamo napamet - Otkrijmo sliku - prezentacija
Ovu PPT prezentaciju možemo iskoristiti pomoću projektora da bismo se u uvodu u ovu cjelinu na zanimljiv način podsjetili što su to jednažbe i što znači riješiti jednadžbu.
tip datoteke: pps
Tajne poruke
Svako slovo od A do Ž predstavlja jedan broj. Za neka je slova poznato koji broj predstavljaju, dok za druga treba otkriti (u pozadini tog rješavanja skriva se rješavanje jednadžbi, iako onaj tko rješava ne mora znati značenje riječi "jednadžba"), a nakon toga i dešifrirati tajnu poruku. Ovo podsjeća na igru Alfakodo. Iako zadatak nije težak, za uspješno rješavanje potrebna je dobra koncentracija i ne pogriješiti, jer svaka greška uzrokuje greške u daljnjem rješavanju, a onda i nemogućnost otkrivanja tajne poruke. Osim na satu, zadaci se mogu zadati za zadaću (obaveznu ili neobaveznu), a mogu se rješavati i na dodatnoj nastavi. Autor: Nenad Solić. Najtoplije zahvaljujem kolegi Soliću na slanju materijala i na dozvoli da ga objavim na svojim web stranicama.
tip datoteke: pdf
Uvod u jednadžbe - pripreme, DZ i spajalica
Ovdje možete naći opis prvih nekoliko sati koje radim na početku ove cjeline, a tu je i zadaća koja nas vodi do zgodne sličice u spajalici.
tip datoteke: pdf
Pojašnjenja pozadine postupaka koje koristimo kod rješavanja jednadžbi 1. Jednakost i vaga
2. Prebacivanje pribrojnika na drugu stranu jednakosti
3. Račun sa zbrojem i s umnoškom
4. Jednadžbe s istim rješenjem (ekvivalentne jednadžbe)
Ovdje je nekoliko ppt prezentacija koji sadrže pojašnjenja pozadine postupaka koje koristimo kod rješavanja jednadžbi. Učenici uglavnom savladaju postupke, ali u većini slučajeva ne razumiju zbog čega su postupci baš takvi, odnosno koja svojstva jednakosti osiguravaju da tim postupcima nećemo "izgubiti" rješenje početne jednadžbe. Koristiti sve postupke s razumijevanjem je za početnika jako teško, a pogotovo za djecu ovog uzrasta; možda čak i nemoguće, osim za nekolicinu talentiranih. Stoga se postavlja pitanje koliko bi bilo opravdano puno se zadržavati na svim pojašnjenjima i inzistirati na njihovom razumijevanju, odnosno bi li se kao rezultat takvog rada moglo dogoditi: 1. da djeca od silne šume ne vide drva (pa ne savladaju ni sami postupak; jer - sve je to "užasno komplicirano"), 2. koje bismo vrijeme potrošili na nastavi kad bismo sve u detalje objasnili i nakon toga inzistirali i na pojašnjenjima pozadine svakog koraka od strane učenika - imamo li toliko vremena na raspolaganju?
tipovi datoteka: ppt
Promjena predznaka - strip
Ovo je PPT prezentacija koja kroz jednu zgodnu pričicu - strip govori o promjeni predznaka (kad neki pribrojnik selimo s jedne strane jednakosti na drugu...). Originalna prezentacija je sa http://www.vitomir.in.rs/index.html . Autori: karikaturist Dragan Ačimović i prof. matematike Vitomir Marković. Najtoplije zahvaljujem kolegi Markoviću na dopuštenju da prezentaciju prevedem na hrvatski jezik i objavim na webu.
tip datoteke: pps
Rješavanje jednadžbi - uvježbavanje - Što je tolerancija?
Ovo su radni listovi koje možemo dati učenicima za DZ. Nakon što riješe zadane jednadžbe, učenici trebaju njihova rješenja naći u donjim tablicama, te ispod svakog rješenja upisati slovo - nepoznanicu iz te jednadžbe. Time dobivaju odgovor na pitanje "Što je tolerancija?", na hrvatskom i na engleskom jeziku.
tip datoteke: pdf
Projekt - strip - linearne jednadžbe s jednom nepoznanicom
Jako zgodan radni list koji možemo iskoristiti za odradu projekta s učenicima vezanu uz rješavanje problemskih zadataka u cjelini Linearne jednadžbe s jednom nepoznanicom. Autorica: kolegica Karolina Rastić. Najtoplije zahvaljujem autorici materijala na slanju materijala i dozvoli da materijal objavim na svojim web stranicama.
tip datoteke: pdf
Rode i Čigoč
Ovo su radni listovi koje sam pripremila za učenike 6. razreda kad smo išli na terensku nastavu u Čigoč - Europsko selo roda. Na pomoćnom radnom listu nalaze se zadaci vezani uz jednostavnije jednadžbe (koje možemo lako riješiti napamet) i računski zadaci sa cijelim brojevima (kao ponavljanje), a rješavanjem tih zadataka dobivaju se parovi broj-slovo koje kasnije koristimo da bismo na drugom listu "Rode i Čigoč" otkrili riječi koje nedostaju.
tip datoteke: pdf
Ispravi test! - vježba
Ovdje je riješeni test kojeg treba dati učenicima da ga pregledaju, nađu i isprave greške, te naprave analizu. Autor materijala: Alen Andrijić. Najtoplije zahvaljujem kolegi Andrijiću na slanju materijala i dozvoli da ga objavim na svojim web stranicama.
tip datoteke: pdf
Koordinatni sustav (3. cjelina)
Koordinatni sustav u ravnini
Ovo je Excel datoteka koju možete koristiti pomoću projektora i koja pojašnjava pojmove vezane uz koordinatni sustav u ravnini te dinamički prikazuje kako smještamo točke i očitavamo njihove koordinate. Najtoplije zahvaljujem autoru Antunu Kučku na dopuštenju da materijal stavim na ove web stranice.
tip datoteke: zip (xls)
Crtanje brojevnog pravca (i koordinatnog sustava) u Power Pointu - brzo i jednostavno
Ovo je link na stranicu na kojoj možete pojašnjenja kako u Power Pointu brzo i lako nacrtati brojevni pravac.
objava: studeni 2014.
Potapanje brodova
Mnogi od nas su već igrali ovu igricu, no ovdje imamo verziju prilagođenu koordinatnom sustavu u ravnini kakvog upoznajemo u ovoj cjelini. Najtoplije zahvaljujem kolegici Ivani Grbin na dozvoli da ovaj zgodan materijal objavim na webu.
tip datoteke: pdf
Koordinatni sustav i 21. rujan - Svjetski dan mira i nenasilja
Ovo je radni list s nekoliko zanimljivih i poučnih informacija o Svjetskom danu mira i nenasilja, kao i nekoliko zadataka u vezi koordinatnog sustava. Najtoplije zahvaljujem autoru Željku Kraljiću na dopuštenju da ovaj zgodni materijal stavim na svoje web stranice. objavim na webu.
tip datoteke: pdf
Preslikavanja ravnine (4. cjelina)Programčići - preslikavanja ravnine Osna simetrijaCentralna simetrija Translacija
Ovo su "programčići" pomoću kojih možemo demonstrirati osnu simetriju, centralnu simetriju i translaciju. Jednostavno, pomoću miša crtamo željeni crtež, a istovremeno se pojavljuje slika. Najtoplije zahvaljujem dr. Margiti Pavleković na dozvoli da ove uratke studenata s Učiteljskog fakulteta iz Osijeka objavim na svojim web stranicama.
tipovi datoteka: exe
Preslikavanja ravnine - uvod (osna simetrija, censtralna simetrija i translacija)
Materijal za projektor kojeg možemo iskoristiti bilo za uvođenje bilo za ponavljanje bilo koje od (za sad) tri preslikavanja ravnine: osne simetrije, centralne simetrije i translacije. Naglasak je na razvijanju osjećaja o kakvim se preslikavanjima radi, tj. gdje bi u kojem slučaju bila slika zadanog lika, a manje se inzistira na preciznim definicijama i štrebanju postupka napamet. Nakon razvijanja osjećaja (pomoću projektora) krećemo na crtanje na papiru. U sketchu su i detaljne upute o korištenju na satu.
tip datoteke: gsp
Crtanje paralela i okomica - plakat
Materijal za izradu plakata o crtanju paralela i okomica. Neki učenici stalno iznova zaboravljaju kako baratati s trokutima.
tip datoteke: pdf
Jednakost vektora
Materijal za projektor u kojem su prikazane translacije iste točke T za dva različita vektora. Učenike navodimo na zaključak kakvi moraju biti vektori da bi se slike točke T podudarile. Tu su i zadaci za uvježbavanje. Sketch je nastao u suradnji s kolegicom Ljubicom Jurišić.
tip datoteke: gsp
Crtanje jednakih vektora
Materijal za samoučenje nastao za vrijeme nastave na daljinu. Pojašnjava kako pomoću geometrijskog pribora prenijeti vektor.
tip datoteke: pps
Zbrajanje vektora
Materijal za projektor u kojem je zorno prikazano (povezano s translacijom) što znači zbrojiti dva vektora, i u slučaju kad se oni "nastavljaju jedan na drugoga", i u slučaju kad se "ne nastavljaju". Provjera komutativnosti. Tu su i zadaci za uvježbavanje.
tip datoteke: gsp
Proporcionalnost i obrnuta proporcionalnost (5. cjelina)
Omjeri - Zastave
Ova PPT prezentacija na vrlo dojmljiv način govori o gorućim problemima u svijetu, a možemo je iskoristiti kao uvod u omjere. Autor slika: Icaro Doria.
tip datoteke: pps
Omjeri - osnove
Napomena: U ovom materijalu ima zadataka iz gradiva koje se (po Školi za život) više ne radi u 7. razredu. Radi se o pojmu razmjera;
on se po novom radi u 8. razredu. Prije upotrebe u razredu, prilagoditi!
tip datoteke: zip (pps, doc)
Matematička priča - Ivan, Blato, Korčula
Ovu priču možemo iskoristiti nakon što smo obradili omjere, razmjere i proporcionalne veličine, a prije prijelaza na obrnuto proporcionalne veličine, da bismo ponovili naučeno. Može se iskoristiti i prije ove cjeline (npr. u 6. razredu ili na samom početku 7.), kad iste zadatke možemo rješavati koristeći logiku i dotad postignuto znanje i vještine iz matematike. Autor materijala: Alen Andrijić. Najtoplije zahvaljujem kolegi Andrijiću na slanju materijala i dozvoli da ga objavim na svojim web stranicama.
tip datoteke: pdf
Obrnuto proporcionalne veličine - uvod
Uvođenje pojma obrnuto proporcionalnih veličina na prirodan način kroz primjere iz života u kojima uočavamo međuodnose među veličinama i svojstva...
tip datoteke: pdf
Grafički prikaz proporcionalnosti i obrnute proporcionalnosti
Grafički prikaz ovisnosti veličina uvodimo kroz problemske zadatke. Naglasak je ne samo na grafu proporcionalnosti i obrnute proporcionalnosti, već i na tome kako se općenito crtaju grafovi, što oni predstavljaju, uočavamo kako s njih lako možemo očitati neke podatke... Ovoga se zapravo dotaknemo samo informativno...
tip datoteke: pdf
Geometrijska tijela, pojam volumena, mjerne jedinice za volumen, volumen kvadra i kocke - zadaci za DZ
Zadaci za zadaću - ako takvih zadataka nema u udžbeniku. Dio ovog gradiva (prijelaz na geometriju prstora te pojam volumena) radi se u 5. razredu, no tek u 7. razredu trebamo naučiti preračunavati
kubične mjerne jedinice - mjerne jedinice za volumen. Ovaj materijal sadrži i takve zadatke. Možemo ih uklopiti u cjelinu "Proporcionalnost" jer kod preračunvanja, one mjerne jedinice koje se pojavljuju u zadatku,
međusobno su proporcionalne. Ili ih možemo uklopiti u neku od geometrijskih cjelina koje radimo u 7. razredu, iako se u njima radi o geometriji ravnine.
tip datoteke: pdf
Linearna ovisnost (6. cjelina)---
Linearna funkcija - prošireni (NEOBAVEZNI) sadržaj - 7. cjelina
Napomena:
Crtanje brojevnog pravca (i koordinatnog sustava) u Power Pointu - brzo i jednostavno
Ovo je link na stranicu na kojoj možete pojašnjenja kako u Power Pointu brzo i lako nacrtati brojevni pravac.
objava: studeni 2014.
Uvod u funkcije - jednostavnija varijanta (bez pojma domene i kodomene) - prezentacija
Uvod u funkcije - jednostavnija varijanta - zapis u bilježnice i DZ
Ovdje možete naći PPT prezentaciju koju možete koristiti pomoću projektora da biste učenicima pojasnili pojam funkcije te uveli simboličke zapise vezane uz nju. Tu je i prijedlog što zapisati u bilježnice, te koje zadatke zadati za zadću. Ovaj je materijal u skladu s novim programom po kojem se pojam domene i kodomene više ne uvode u 7. razredu. Ukoliko ih ipak želite uvesti, za to možete koristiti materijal "Uvod u funkcije - preciznije" (pogledajte niže).
tippovi datoteka: ppt, pdf
Uvod u funkcije - preciznija varijanta (uključuje pojam domene i kodomene) - prezentacija
Uvod u funkcije - preciznija varijanta - zapis u bilježnice i DZ
Ovu PPT prezentaciju možete koristiti pomoću projektora da biste uveli pojam funkcije, domene i kodomene te odgovarajuće simboličke zapise. Tu je i prijedlog što zapisati u bilježnice... Ovaj materijal nije u skladu s novim programom pošto se po njemu u 7. razredu više ne uvodi pojam domene i kodomene. No, možda ga možete iskoristiti na dodatnoj ili izbornoj nastavi. Ili možda u srednjoj školi. Za redovnu nastavu u 7. razredu preporučujem materijal "Uvod u funkcije - jednostavnije" (pogledajte iznad).
tippovi datoteka: ppt, pdf
Uvod u linearnu funkciju - primjeri iz života
Ovo je materijal kolege Željka Brčića pomoću kojeg kroz životne primjere možemo uvesti pojam linearne funkcije. Tu su dvije PPT prezentacije i radni listići za gupni rad. Materijal je planiran za korištenje na blok satu. Najtoplije zahvaljujem kolegi Brčiću na dopuštenju da materijale objavim na ovim web stranicama.
tip datoteke: zip (ppt, doc, pdf)
Uvod u funkcije bez projektora
Pojmovi funkcije, domene, kodomene i simbolika vezana uz to... su vrlo apstraktni i nimalo nisu jednostavni za shvatiti. Ovdje je opisan jedan od načina kako ih približiti učenicima kroz životne primjere, bez upotrebe projektora.
tip datoteke: pdf
Kviz - ponavljanje cjelina Jednadžba pravca i Linearna funkcija
Kroz ovaj kviz možete provjeriti koliko ste dobro savladali navedene cjeline. Nakon što ga prođete, pokrenite ga ponovo, kod svakog pokretanja su drugačija pitanja. Autor kviza: Alen Andrijić. Najtoplije zahvaljujem autoru na dozvoli da kviz objavim na svojim web stranicama.
tip: link
Postoci i analiza podataka (8. cjelina)
Ovdje možete naći osam PPT prezentacija koje možemo koristiti na satovima pomoću projektora da bismo se upoznali s "okruglim postocima" (100%, 50%, 25%, 75%,...), ali i sa značenjem bilo kojeg drugog postotka (većeg ili manjeg od 100%), da bismo uvježbali kako odnose veličina izraziti pomoću postotaka itd. Radi se o zadacima koji se mogu riješiti napamet ako se razumije pojam postotka i koji služe za razvijanje osjećaja kako u takvim zadacima razmišljati i kako ih shvatiti. Tu su i zadaci za zadaću.
tipovi datoteka: ppt, pdf, zip
Postoci - uvod - prezentacija na albanskom jeziku
Ovo je prijevod jedne moje prezentacije na albanski jezik. Najtoplije zahvaljujem kolegi Ramizu Iljazi na želji da je prevede.
tip datoteke: pps
Postoci - uvod - grafofolije
Ovo je materijal za izradu grafofolija koje možemo koristiti kad uvodimo postotke. Koristila sam ih prije puno godina dok još nisam imala projektor (sad koristim ppt prezentacije). Neka i dalje budu dostupni svima; tko zna iz kojih razloga još nekome mogu dobro doći.
tip datoteke: pdf
Postoci - Uvodni sat: primjeri iz svakodnevnog života
Članak izašao u MiŠ-u 2004. godine.
tip datoteke: pdf
Postoci - ne zaboravimo zdravorazumsko razmišljenje!
Ovo je zapravo članak objavljen u MiŠ-u br. 29 (2005. god.)u kojem sam navela mnogo zadataka i skrenula pažnju na to da nije bitno samo snalaženje u "zapetljano - računskim zadacima", već je jako bitno (a za prosječnog čovjeka (nematematičara) možda zapravo i bitnije) razviti sposobnost zdravorazumskog razmišljanja, osjećaj i procjenu.
tip datoteke: pdf
Izračunavanje postotka
Ovdje možete naći zadatke koje rješavam s učenicima kad uvježbavamo kako u životnim zadacima izračunavamo postotke. Krećemo od najjednostavnijih zadataka u kojima samo zadani razlomak treba pretvoriti u postotak, do onih u kojima je zadano više brojeva, pa treba paziti koji od njih su nama potrebna osnovna vrijednost i postotni iznos, te kako iz njih izračunati traženi postotak. Tu su i popratni zadaci za zadaću.
tip datoteke: pdf
Matematička priča - Jelena i postoci
Ovdje možete naći jednu zgodnu priču kroz koju možemo ponoviti razne račune s postocima. Materijal možemo isprintati i podijeliti učenicima za zadaću. Autor materijala: Alen Andrijić. Najtoplije zahvaljujem kolegi Andrijiću na slanju materijala i dozvoli da ga objavim na svojim web stranicama.
tip datoteke: pdf
Matematička priča - Mlada učiteljica Ana i postoci
Ovdje možete naći jednu zgodnu priču kroz koju možemo ponoviti razne račune s postocima. Materijal možemo isprintati i podijeliti učenicima za zadaću. Autor materijala: Alen Andrijić. Najtoplije zahvaljujem kolegi Andrijiću na slanju materijala i dozvoli da ga objavim na svojim web stranicama.
tip datoteke: pdf
Postoci - ponavljanje na kraju cjeline
Ovu prezentaciju možemo iskoristiti pomoću projektora za ponavljanje na kraju cjeline o postocima. Neke zadatke iz nje možemo za vrijeme prezentacije zapisivati u bilježnice, ili ne zapisivati ali nakon prezentacije riješiti i nekoliko sličnih zadačića...
tip datoteke: ppt
Analiza i prikaz podataka - uvod u statistiku
Ova je PPT prezentacija napravljena za učenike 7. razreda u vrijeme kad se statistika počinjala učiti tek u tom razredu. Sad kad se s njom kreće u 5. razredu (po Školi za život), nije potrebno u 7. kretati od osnova, te u tom smislu prezentaciju treba prilagoditi sadašnjem programu, U tu je svrhu stavljena ovdje.
tip datoteke: pps
Križaljka - aritmetička sredina
Zgodna križajlka koju možemo koristiti kao uvod u aritmetičku sredinu. Najtoplije zahvaljujem autorici križaljke, kolegici Mariji Aranđelović, na dozvoli da križaljku stavim na web.
tip datoteke: pdf
Aritmetička sredina i neka njezina svojstva
Osim "recepta" kako izračunati aritmetičku sredinu, učenici bi trebali postići i osjećaj o nekim njezinim svojstvima. Ovdje možete naći zadatke kroz koje ih možemo navesti na željene zaključke. Napomena: Ovaj je materijal svojevremeno nastao za učenike 7. razreda, u vrijeme kad se aritmetička sredina tek u tom razredu prvi put pojavljivala u nastavi matematike. Po potrebi, prilagodite.
tip datoteke: pdf
Test iz statistike
Ove zadatke možete koristiti kao test, za ponavljanje, domaću zadaću itd. Autorica: Jelena Volarov. Najtoplije zahvaljujem autorici na slanju ovog zgodnog materijala, te na dozvoli da ga objavim na svojim web stranicama.
tip datoteke: pdf
Mnogokuti (9. cjelina)
Formule - početak cjeline "Mnogokuti"
Na ovom linku možete naći formule koje smo naučili prije ove cjeline i za koje se podrazumijeva da ih znamo...
tip datoteke: pdf
Formule - Power Point prezentacija
Ovo je Power Point prezentacija pomoću koje na početku cjeline Mnogokuti možemo ponoviti formule koje znamo od prije.
tip datoteke: pptx
Transformacije formula
Kako iz formula O=2a+2b, P=ab/2, P=(a+c)*v/2 ... izvesti formulu za a ? Nakon što u 6. razredu naučimo rješavati jednadžbe, učenici imaju razvijene i vještine koje omogućuju izvođenje formula, samo treba uvježbati kako. Potreba za tim je ogromna, i u matematici i u fizici. Ali, obrađujemo li i uvježbavamo li to igdje? Kako to da nešto što je toliko važno nije našlo mjesta ni u našim programima, a niti u udžbenicima? ... Ja to sa svojim učenicima ipak provježbam. U ovom materijalu možete vidjeti kako.
tip datoteke: pdf
Zadaci iz trokuta i četverokuta (uz transformacije formula) - osnove i nadgradnja Zadaci i upute za rad na satu
Zadaci za DZ - osnove i nadgradnja
Kako iz opsega i jedne stranice pravokutnika izračunati površinu?
tipovi datoteka: pdf
Gradivo u blic kratkim pisanima provjerama - osnove geometrije
Kako učenike natjerati da nauče osnovne stvari iz geometrije koje bi u osnovnoj školi svakako morali savladati? Npr. znamo koliko njih ne zna mjerne jedinice za duljinu, koliko metar čega ima,
kako sa skice iščitati formulu za opseg lika, koja je formula za površinu pravokutnika, kako se uvrštava u formulu itd.
tip datoteke: pdf
Mjerne jedinice za duljinu i površinu - preračunavanje (DECIMALNI brojevi)
Mjerne jedinice za duljinu i mjerne jedinice za površinu (kvadratne mjerne jedinice) - listići sa zadacima iz preračunavanja (decimalni brojevi). Na nekim listićima su zadaci za postepenije ponavljanje - kreće se s mjernim jedinicama za duljinu, s tim da se u prvom zadatku preračunava samo iz veće u manju, u drugom samo iz manje u veću mjernu jedinicu, a u trećem miješano, a nakon toga isto tako i za kvadratne mjerne jedinice. Na drugim listićima su zadaci za brzisnko ponavljanje - opet se kreće s mjernim jedinicama za duljinu, s tim da su odmah u prvom zadatku izmiješani zadaci u kojima se preračunava iz veće u manju i iz manje u veću mjernu jedinicu, a nakon toga isto tako za površinu.
tip datoteke: pdf
Životni zadaci - opsezi i površine mnogokuta
Cjelina "Mnogokuti" pogodna je za povezivanje matematike i problema iz svakodnevnog života, kroz što učenici mogu uočiti primjenjivost onoga što uče u školi, te izbrusiti osjećaj o tome zašto su bitni pojmovi opsega i površine te znanje i korištenje formula. Ove zadatke možemo koristiti za grupni rad, za zajedničko rješavanje na satu, za zadaću...
tip datoteke: pdf
Ideja za izradu plakata "Povećanje stranice, opsega i površine"
Ako već u ovoj cjelini namjeravate s učenicima proučiti što se događa s opsegom i površinom mnogokuta ako mu stranicu povećamo ili smanjimo nekoliko puta, ovakav vam plakat može pomoći potaknuti učenike na razmišljanje. Do željenog je zaključka valjda najlakše doći na kvadratu, a nakon toga možemo provjeriti i za ostale likove (kroz domaću zadaću i/ili na satu), odnosno generalizirati.
objava: prosinac 2014.
Memory - Formule naučene u cjelini Mnogokuti
Ovo je Power Point prezentacija pomoću koje možemo ponoviti formule koje trebamo znati na kraju cjeline Mnogokuti. Autorica prezentacije: Božica Borbaš. Najtoplije zahvaljujem kolegici Borbaš na slanju prezentacije i na dozvoli da ju objavim na svojim web stranicama.
tip datoteke: pptx
Matematičke formule
Na ovom linku možete naći formule koje smo naučili prije ove cjeline i u njoj, sistematizirano...
Geometrijska tijela, pojam volumena, mjerne jedinice za volumen, volumen kvadra i kocke - zadaci za DZ
Zadaci za zadaću - ako takvih zadataka nema u udžbeniku. Dio ovog gradiva (prijelaz na geometriju prstora te pojam volumena) radi se u 5. razredu, no tek u 7. razredu trebamo naučiti preračunavati
kubične mjerne jedinice - mjerne jedinice za volumen. Ovaj materijal sadrži i takve zadatke. Možemo ih uklopiti u cjelinu "Proporcionalnost" jer kod preračunvanja, one mjerne jedinice koje se pojavljuju u zadatku,
međusobno su proporcionalne. Ili ih možemo uklopiti u neku od geometrijskih cjelina koje radimo u 7. razredu, iako se u njima radi o geometriji ravnine.
tip datoteke: pdf
Krug i kružnica (10. cjelina)
Slike - krug i kružnica
Ovo je link koji će Vas odvesti na stranicu na kojoj možete naći mnoštvo slika vezanih uz krug i kružnicu (osnovni pojmovi), koje možete preuzeti ako zatrebate.
tip: link
Krugovi 1000
PPT prezentacija s fotografijama krugova u žitu. Zgodna kao uvod u krug i kružnicu te motivacija da učenici i sami pokušaju napraviti slične 'krugove u žitu'. Najtoplije zahvaljujem autorici prezentacije kolegici Marijani Karničnik na dopuštenju da prezentaciju objavim na ovim web stranicama.
tip datoteke: pps
Spoji parove - Dijelovi kružnice i kruga
Ovo je link na igricu u kojoj definiciju i opis nekog pojma treba preklopiti s odgovarajućom sličicom. Autorica: Miranda Jovanović, OŠ Gripe, Split. Najtoplije zahvaljujem kolegici Jovanović na slanju linka i dozvoli da ga objavim na svojim web stranicama.
tip: link na vanjske stranice
Otkrivanje broja pi - domaća zadaća
Materijal za domaću zadaću - upute kako pomoću konca mjeriti opseg kruga te uspoređivati s promjerom i otkriti konstantan količnik - broj pi.
tip datoteke: pdf
Poučak o središnjem i obodnom kutu, Talesov poučak - radni list
Napomena: Ovo gradivo se, po Školi za život, više ne radi u osnovnoj školi.
tip datoteke: pdf
Obodni i središnji kut - istraživanje - DZ
Napomena: Ovo gradivo se, po Školi za život, više ne radi u osnovnoj školi.
tip datoteke: pdf
Čarobni broj pi i problem površine kruga
Vizualizacija (geometrijska interpetacija) formula za opseg i površinu kruga i pojašnjenje kako su ljudi izmjerili opseg i površinu kruga. Materijal za projektor.
tip datoteke: gsp
Kodirani dan broja π
Simpatičan materijal koji možemo koristiti na Dan broja pi (14.3.). U materijalu su QR kodovi koji nas, nakon što ih skeniramo mobitelom, vode na animacije, sličice ili mrežne stranice s raznim informacijama o broju pi. Autorica materijala: Natalija Radotović-Maksić. Najtoplije zahvaljujem kolegici Radotović-Maksić na slanju materijala i dozvoli da ga objavim na svojim web stranicama.
Povijest broja π
Kako su ljudi u vrijeme kad je matematika još bila u povojima, kad nije bio otkriven decimalni zapis brojeva, i kad su i zapisi prirodnih brojeva i razlomaka bili još uvijek vrlo nepraktični, izračunavali opseg i površinu kruga? Zavirimo u povijest broja π... Najtoplije zahvaljujem kolegicama Kristini Vučić i Sandri Gračan na dopuštenju da ovu prezentaciju stavim na ove web stranice.
tip datoteke: ppt
1000 znamenki broja π
Na ovoj web stranici možete naći materijal s prvih 1000 znamenki broja π pripremljen za ispis i stavljanje na zidove učionice.
tip: link na vanjske stranice
Pjesma broja π - Song from π!
Ljudi na svakakve načine interpretiraju broj π ... Ovdje možete naći jednu zgodnu uglazbljenu interpretaciju.
objava: siječanj 2015.
Uglazbljeni broj π
Još jedna glazbena interpretacija broja π ...
tip: link na vanjske stranice
Radni list - Krug i kružnica
Radni list za ponavljanje cjeline Krug i kružnica. Autorica materijala: Marija Depikolozvane. Najtoplije zahvaljujem kolegici Depikolozvane na slanju materijala i na dozvoli da ga objavim na svojim web stranicama.
Jedna zanimljiva analiza ispita iz kruga i kružnice
Ovo je prezentacija u kojoj su na poseban i zanimljiv način prikazana rješenja jednog ispita znanja i top lista prvih 10 učenika koji su najbolje riješili ispit Autor prezentacije je kolega Ivo Pejdo iz susjedne BiH. Kolega ima običaj nakon ispravka testova, rezultate, odnosno ovakvu prezentaciju, objaviti na web stranicama škole, a učenicima je zanimljivo pogledati rješenja i top listu prvih 10.
tip datoteke: ppsx
Na kraju 7. razredaPonavljanje gradiva 7. razreda Ponavljanje gradiva 7. razreda - prezentacijaPonavljanje gradiva 7. razreda - DZ
Napomena: Ovaj materijal za ponavljanje napravljen je po programu koji je vrijedio prije Škole za život te sadrži dijelove
koji se u 7. razredu više ne obrađuju. Prije upotrebe prilagoditi!
tipovi datoteka: pps, pdf
Kviz - završno ponavljanje
Napomena: Ovaj materijal za ponavljanje napravljen je po programu koji je vrijedio prije Škole za život te sadrži dijelove
koji se u 7. razredu više ne obrađuju.
tip: link
Popravni ispit
Priprema za popravni ispit
Napomena: Ovaj je materijal napravljen po programu koji je vrijedio prije Škole za život te sadrži dijelove
koji se u 7. razredu više ne obrađuju. Prije upotrebe prilagoditi!
tip datoteke: pdf
|
|